styczeń 20, 2020 Anna Isakow

5 trendów w dziedzinie AI i voice na najbliższą przyszłość

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji, przyśpiesza w tempie wykładniczym. Nadchodzące lata przyniosą zarówno ogromną popularyzację rozwiązań, które są już obecne na rynku oraz wzajemne przenikanie się i uzupełnianie prowadzonych działań. AI oraz technologie głosowe będą wszechobecne i staną się dostępne dla wielu organizacji, w tym również firm z sektora MSP.

Witamy w nowej dekadzie technologicznego boomu i przełomowych momentów w rozwoju wielu biznesów! Poniżej przedstawiamy kilka naszym zdaniem istotnych trendów i zmian, koło których nie warto przechodzić obojętnie 😊

trendy technologiczne na 2020 voice i sztuczna inteligencja

1.Globalna łączność 5G

Globalna i powszechna łączność gigabitowa to coś, na co wszyscy czekamy. Sieć 5G ma być szybka, tania, dostępna wszędzie oraz dla każdego. Wdrożenie sieci 5G ma być ułatwieniem codziennego funkcjonowania dla ludzi na całym świecie. Dodatkowo, przyspieszy rozwój bardzo wielu rozwiązań i stanie się punktem wyjścia dla kolejnych. Rozwój sieci 5G umożliwia wzrastająca moc obliczeniowa komputerów, postęp sprzętowy, tanie operacje kosmiczne, sztuczna inteligencja, materiałoznawstwo.

2. Digitalizacja usług na niespotykaną dotąd skalę

Jeszcze nigdy w historii świata nie było nas tak wielu, nie osiągaliśmy tak wysokich przychodów i nie mieliśmy dostępu do tak szerokiej gamy usług: finansowych, edukacyjnych, rozrywkowych. Ten trend będzie narastał, a w połączeniu z prognozowanym dalszym wzrostem długości życia oznacza jedno: popyt na wszelkiego typu usługi dostępne online będzie coraz większy, a dostęp do nich – łatwiejszy i tańszy. Coraz więcej aspektów naszego funkcjonowania zostanie przeniesionych online. Wspomniana sieć 5G jeszcze wzmocni ten proces.

3. Automatyzacja procesów biznesowych nawet na poziomie 80%

O ile informatyzacja wszelkiego typu usług jest już czymś do czego się przyzwyczailiśmy, o tyle automatyzacja niektórych procesów biznesowych wciąż jest zjawiskiem nowym. Co może się zmienić najszybciej? W najbliższych latach konsultant odbierający połączenie przychodzące na call center czy wybierający nasz numer (połączenie wychodzące) w celu np. potwierdzenia spotkania, najprawdopodobniej nie będzie już człowiekiem, ale wirtualnym konsultantem. Już dzisiaj po wdrożeniach biznesowych boty (w tym również voiceboty) uzyskują skuteczność na poziomie około 80%, co znaczy że taki odsetek rozmów w wybranych do automatyzacji procesach może odbyć się bez udziału człowieka.

Automatyzacja dotyczyć będzie jednak nie tylko call center. Równie powszechne będą boty windykacyjne, rekrutacyjne czy służące do komunikacji wewnętrznej w ramach organizacji.

W sumie automatyzacja/robotyzacja może dotyczyć około 80% procesów biznesowych. Dostawcy rozwiązań IT, dzięki specjalizacji i partnerstwu są gotowi dostarczać swoje rozwiązania na coraz większą skalę, zmniejszając koszty wdrożeń i proponując bardziej elastyczne modele rozliczeń. Przykładowo: obsługa infolinii przez voicebota może być o połowę tańsza niż przy udziale pracowników. A to dopiero początek generowanych oszczędności. Gartner jako kluczowy trend 2020 wymienia hiperautomatyzację. Zakłada się, że w ramach tego podejścia współpraca maszyn (wirtualnych robotów) i ludzi pozwoli na uzyskanie dużej wydajności pracy.

4. Nowości technologiczne dostępne dla wszystkich

sztuczna inteligencja i voice dla wszystkich uzytkownikowTo będzie dekada sztucznej inteligencji, która znajdzie się „wszędzie”. Każde online-owe urządzenie będzie „uzbrojone” w inteligentne technologie. Globalny popyt na rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i asystentów głosowych będzie mógł zostać zaspokojony na większą skalę dzięki spadającej cenie specjalistycznych układów uczenia maszynowego oraz dostępności sieci o dużej przepustowości. Sięganie po inteligentne urządzenia nie będzie jednak zarezerwowane tylko dla poszukiwaczy nowinek technologicznych. Korzystanie z nich będzie proste i intuicyjne. Urządzenia reagujące na polecenia głosowe (voiceboty) będą potrafiły współpracować także z dziećmi i seniorami. Głosowe technologie będą funkcjonować tak sprawnie, że rozmowa z nimi będzie przypominała dialog z człowiekiem. Co więcej, za jakiś czas, urządzenie elektroniczne, z którym nie będzie można skomunikować się za pomocą głosu, będzie uważane za niefunkcjonalne, a wręcz „zepsute”.

Kim staną się dla nas nasi osobiści asystenci, dostępni 24/7, zbierający o nas wiedzę przez lata i gotowi pomóc w każdej sytuacji? Niewykluczone, że hasło human-machine collaboration nabierze zupełnie nowego wymiaru.

5. AI pracująca „na licencji” i w chmurze

Z trendów obserwowanych już dzisiaj wiemy natomiast, że algorytmy AI i narzędzia uczenia maszynowego są coraz częściej udostępniane w chmurze. To rozwiązanie z pewnością będzie się popularyzować. Jaką wartość dodaną „AI w chmurze” może wnieść do biznesu?

Sztuczna inteligencja, z której obecnie korzystają głównie najwięksi gracze rynkowi, stanie się szerzej dostępna. Dla wysoko budżetowych wdrożeń, jakie dzisiaj blokują sektor MSP przed dostępem do AI, już dzisiaj powstaje alternatywa w postaci AI dostępnej jako usługa na licencji (SaaS). Rozwój platform SaaS to niższy próg wejścia umożliwiający partnerstwo człowieka z AI na każdym etapie pracy, niemal w każdej branży. Chmura i SaaS: to przyszłościowe, choć dostępne już dzisiaj, możliwości zatrudnienia w swojej firmie sztucznej inteligencji.

Dowiedz się więcej: SaaS czy on-premise – jaki model w przypadku voicebota? 

Podsumowanie

Futurysta Ray Kurzweil, autor znanej publikacji „Nadchodzi osobliwość”, postawił tezę, że sztuczna inteligencja osiągnie „ludzki poziom” do końca 2030 roku. Czy ta prognoza się sprawdzi, dowiemy się już w tej dekadzie 😊

Z perspektywy chatbotów i voicebotów kluczowym momentem dla maszyn może być zarówno sprawniejsze wykorzystanie AI, ale też coraz większa specjalizacja oraz wdrożenia omni-channel. Zautomatyzowana komunikacja już niedługo może być w rozmowie z człowiekiem równie sprawna jak… drugi człowiek. Nawet jeśli test Turinga pozostanie jeszcze przez jakiś czas progiem granicznym dla wielu programów, ich możliwości i tak będę coraz bardziej spektakularne.

Anna Isakow
Dział Marketingu Stanusch Technologies

Szukasz pomysłu na automatyzację komunikacji?
Skontaktuj się z nami!
Dorota Jóźwiak - OCP Sales Director Stanusch Technologies
tel: +48 606 970 340      e-mail: dorota.jozwiak@stanusch.com

Źródła i polecane: 

  1. 20 trendów na lata 20-te XXI wieku: https://singularityhub.com/2020/01/10/20-tech-metatrends-to-look-out-for-in-the-2020s/
  2. R. Kurzweil: Nadchodzi osobliwość. Kiedy człowiek przekroczy granice biologii. Wydawnictwo Kurhaus Publishing, 2014. 
, , ,