maj 24, 2021 Anna Isakow

Chatbot dla Wydawnictwa [ze słownikiem]: jak wyglądało pierwsze szybkie wdrożenie?

Szybkie wdrożenia chatbotów to nowa oferta od Stanusch Technologies. Wdrożenia w tym trybie realizowane są w ramach Platformy Omni-Chatbot. Pierwszym projektem zrealizowanym w tej formule jest bot wspierający obsługę klienta zaimplementowany na stronie internetowej Wydawnictwa [ze słownikiem]. Jak sprawdziły się predefiniowane komponenty procesowe i jaka jest jakość bota po uruchomieniu produkcyjnym? Efekty pracy chatbota opisujemy w artykule.

Cele na start: jakim wyzwaniom musieliśmy sprostać?

Wydawnictwo [ze słownikiem] prowadzi sprzedaż online książek w językach obcych. Strona internetowa jest miejscem, w którym czytelnik zapoznaje się z ofertą i kompletuje zamówienie. Z poziomu poszczególnych podstron inicjowana jest sprzedaż poszczególnych pozycji książkowych.

Wydawnictwo, uruchamiając nowy kanał komunikacji z czytelnikami chciało uzyskać następujące cele:

 1. Wzrost sprzedaży bezpośredniej (podstawowe KPI).
 2. Dotarcie do odwiedzających stronę internetową z informacją o ofercie specjalnej – aktualne promocje wydawnicze.
 3. Poprawa customer experience dzięki możliwości szybkiego odnalezienia najlepszej dla danego czytelnika oferty.

Jakie prace wykonaliśmy?

Po określeniu podstawowego celu wdrożenia i przyjęciu zlecenia od klienta w ciągu kilku dni roboczych wykonaliśmy następujące prace:

 1. Wybór predefiniowanych komponentów procesowych wg potrzeb klienta.
 2. Realizacja prostych prac konfiguracyjnych, testy systemu.
 3. Edycja szablonu playera wg wytycznych klienta, osadzenie na stronie internetowej.
 4. Uruchomienie produkcyjne (w 2 tygodnie robocze).

Po uruchomieniu produkcyjnym prowadzony był jeszcze monitoring powdrożeniowy. Dodatkowo, na życzenie klienta, podpięliśmy alerty managerskie – informacje o skompletowanych zamówieniach wysyłane są obecnie automatycznie na wskazane adresy mailowe.

Z jakich technologii korzysta chatbot?

System konwersacyjny korzysta z komponentów procesowych, które są podstawą formuły „szybkich wdrożeń” oraz autorskiego silnika NLP Platformy Omni-Chatbot. Jako uzupełnienie dodano także MLR (machine learning rank). To ostatnie narzędzie okazało się bardzo pomocne, ponieważ dodatkowo przyspieszyło prace konfiguracyjne.

Jakie działania obsługuje dzisiaj chatbot Wydawnictwa [ze słownikiem]?

 1. Chatbot naprawdę doradza klientom – podpowiada adekwatne dla ich potrzeb pozycje wydawnicze na podstawie zadeklarowanych parametrów (język, poziom zaawansowania A1-C2, gatunek literacki, cechy czytelnika takie jak kategoria wiekowa: dorośli/młodzież/dzieci).
 2. Informuje odwiedzających www o aktualnych promocjach – książkach, które można w danym czasie kupić w korzystnych cenach.
 3. Informacja o każdym skompletowanym zamówieniu trafia na wskazane adresy mailowe pracowników wydawnictwa.

Efekty szybkiego wdrożenia chatbota

Wdrożenie dla Wydawnictwa [ze słownikiem] spełniło wszystkie oczekiwania:

 • Nastąpił wzrost sprzedaży bezpośredniej aż o 17%!
 • Analiza logów z kwietnia wykazała, że bot udzielił aż 99%(!) prawidłowych odpowiedzi na pytania użytkowników, co jest do tej pory najwyższym wynikiem chatbota ze wszystkich przeprowadzonych przez Stanusch Technologies wdrożeń. Bot nie popełnił też ani jednego błędu, doradzając najlepszą pozycję książkową na podstawie wskazanych przez czytelnika wytycznych.

Czego jeszcze nauczyliśmy się po pierwszym szybkim wdrożeniu chatbota?

Co dla nas bardzo ważne – w pełni sprawdziły się użyte w tym wdrożeniu po raz pierwszy predefiniowane komponenty procesowe. Skorzystanie z możliwości, jakie daje dzisiaj machine learning ranking (MLR) pozwoliło jeszcze dodatkowo skrócić czas konfigurowania baz wiedzy.

Czynnikiem, który znacząco wpłynął na uzyskanie wysokiej skuteczności był też monitoring powdrożeniowy, czyli obserwacja interakcji użytkowników z botem i wprowadzenie na bieżąco modyfikacji wynikających z tej analizy. „Doszkalanie” chatbota po uruchomieniu produkcyjnym jest praktyką bezpośrednio związaną z wysoką skutecznością.

Czy przyszłe wdrożenia będą równie udane?

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kolejne realizacje przeprowadzane jako „szybkie wdrożenia” będą równie udane:

Maciej StanuschMożliwość ponownego użycia komponentów procesowych oraz MLR w kolejnych wdrożeniach dla klientów oczywiście zwiększa prawdopodobieństwo, że taki wynik w udzielaniu prawidłowych odpowiedzi będziemy mogli jeszcze zobaczyć. Komponenty procesowe możemy wykorzystać zarówno w chatbotach, jak i voicebotach, w różnych branżach, więc potencjał jest duży. – prognozuje Maciej Stanusch, CEO Stanusch Technologies. 

Z pierwszym botem zrealizowanym przez Stanusch Technologies w formule szybkich wdrożeń możesz porozmawiać na stronie internetowej Wydawnictwa [ze słownikiem].

 

 

Szukasz pomysłu na automatyzację obsługi klienta?
Skontaktuj się z nami!

Dorota Jóźwiak - OCP Sales Director Stanusch Technologies
tel: +48 606 970 340      e-mail: dorota.jozwiak@stanusch.com

, , , ,