listopad 6, 2019 Anna Isakow

Poznaj Evę: jednego z najbardziej ludzkich chatbotów na świecie!

Z dumą i radością przedstawiamy Wam Evę, chatbota, który powstał u nas w Stanusch Technologies. Eva, już zaledwie 4 tygodnie po uruchomieniu, rywalizowała w Swansea (UK) o Nagrodę Loebnera z takimi programami jak Mitsuku czy Uberbot. Pierwsze oceny wypadają bardzo dobrze – Eva znalazła się w pierwszej dziesiątce most-humanlike botów na świecie! A to zaledwie początki prac nad naszym „najbardziej ludzkim chatbotem”. Obecnie kontynuujemy prace nad Evą, aby stworzyć bota, który komunikuje się w sposób nieodróżnialny od człowieka.

Czym jest Nagroda Loebnera i dlaczego wzięliśmy w niej udział?

Konkurs Loebnera odbywa się nieprzerwanie od 1990 roku, od 2014 pieczę nad nim sprawuje AISB. Przewidywano, że konkurs ostatecznie zakończy się, gdy sędziowie nie będą już potrafili rozróżnić rozmowy ze sztuczną inteligencją od tej z człowiekiem, a tym samym maszyna zda test Turinga. Jak do tej pory, mimo zainteresowania konkursem licznego grona osób z branży sztucznej inteligencji, nikomu nie udało się zdobyć nagrody. Co roku wyróżniany jest natomiast zwycięzca, czyli program, który osiągnął najlepsze wyniki spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu botów.

Tegoroczny event trwający od 12 do 15 września 2019 został zorganizowany podczas konferencji  Creativity Meets Economy i przebiegał na nieco innych zasadach niż ubiegłoroczne. Miał charakter otwarty i był szerzej dostępny zarówno dla twórców oprogramowania, jak i publiczności. Tradycyjnie wzorowany na teście Turinga (podczas rozmów sędziowie muszą zgadnąć, kto jest człowiekiem, a kto maszyną), w tym roku miał nieco prostszą formułę. Wszyscy sędziowie wiedzieli, że prowadzą dialog z maszynami, mieli jedynie wskazać, który z algorytmów podczas testowych konwersacji najlepiej naśladował człowieka.

Jak oceniono Evę?

W momencie startu w konkursie Eva miała zaledwie 4 tygodnie. Konkurowała więc z o wiele bardziej doświadczonymi od siebie programami, które do zawodów podchodziły już wielokrotnie. Mitsuku czy Uberbot, najpotężniejsi rywale, zajęli kolejno I. i II. miejsce. Mimo takiej konkurencji i braku wcześniejszego doświadczenia w podobnych zawodach, Eva wypadła bardzo dobrze. Oficjalnie możemy już mówić o tym, że nasz chatbot należy do pierwszej dziesiątki „najbardziej ludzkich botów na świecie” 😊

Jak każdy chatbot, także i Eva została oceniona w dwóch kategoriach: overall (ogólnej) i human-like (podobieństwie dialogu do rozmowy z człowiekiem). W kategorii human-like wyprzedziło nas zaledwie 6 innych programów!

Jak rozmawia się z Evą?

chat with EvaPrzygotowując Evę w Stanusch Technologies SA, korzystaliśmy z wieloletniego doświadczenia, jakie zgromadziliśmy podczas przeprowadzania 140 projektów bazujących na sztucznej inteligencji. Chatboty takie jak Eva posiłkują się bazą wiedzy, czasem także łączą się z odpowiednimi systemami pozwalającymi na wyszukiwanie informacji w zewnętrznych źródłach.

Z Evą można porozmawiać w języku angielskim, ponieważ to umożliwia nam prezentowanie projektu także poza Polską. Jeśli masz ochotę na krótszą lub dłuższą rozmowę – zapraszamy już teraz: https://chatwitheva.com/

 

Gotowy na rozmowę z „najbardziej ludzkim stworzonym w Polsce chatbotem”? Zapraszamy tutaj: https://chatwitheva.com/

Szukasz pomysłu na automatyzację komunikacji?
Skontaktuj się z nami!
Dorota Jóźwiak - OCP Sales Director Stanusch Technologies
tel: +48 606 970 340      e-mail: dorota.jozwiak@stanusch.com

Źródła i polecane:

  1. Więcej o Nagrodzie Loebnera: https://en.wikipedia.org/wiki/Loebner_Prize 
, ,